Sword of State

Pedigree

Snitzel – In the Vanguard
2018 Bay Stallion 15.2 hh
2022
Service Fee
TBA

Almanzor →

 
Sword of State
SNITZEL (AUS)
IN THE VANGUARD (AUS)
Redoute's Choice
Snippet's Lass
Encosta de Lago
Sharp
Danehill
Shantha's Choice
Snippets
Snow Finch
Fairy King
Shoal Creek
Danzero
Snarl
Danzig
Razyana
Canny Lad
Dancing Show
Lunchtime
Easy Date
Storm Bird
A Realgirl
Northern Dancer
Fairy Bridge
Star Way
Rolls
Danehill
Confidentially
Don't Say Halo
Shark
 

Sire Line

SNITZEL 7 wins-4 at 2-to 1200m, A$1,031,550, MRC Oakleigh P., Gr.1, AJC Challenge S., Gr.2, Up & Coming S., Gr.3, STC Skyline S., Gr.3, AJC Breeders' P., L, BTC Tommy Smith Slipper S., L, Wyong RC Strawberry Hill Slipper S., 2d VRC Newmarket H., Gr.1, 3d AJC TJ Smith S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic S., RL, 4th AJC All-Aged S., Gr.1, MVRC Manikato S., Gr.1. He entered stud in Aust. in 2006. Champion Sire in Australia in 2016-17, 2017-18, 2018-19, 2019-20, second in 2013-14. Leading Aust. Sire of 2YOs in 2016-17, 2017-18, 2019-20. Leading Aust. Sire (worldwide earnings) in 2017-18, 2018-19. Leading Aust. Sire of 3YOs in 2016-17, 2017-18. Leading Aust. Sire by Winners 2016-17, 2017-18. Sire of 1334 progeny to race, 1021 winners (76.0%), earnings of over $198 million, 120 stakes winners, 112 stakes placegetters, inc.




TRAPEZE ARTIST (14c, Domesday, Bletchingly).
Champion 3YO Colt in Australia in 2017-18.7 wins-2 at 2-to 1400m, A$5,568,750, ATC TJ Smith S., Gr.1, Golden Rose S., Gr.1, All Aged S., Gr.1, 1400m-in track record time, Canterbury S., Gr.1, 1300m-in track record time, Expressway S., Gr.2, Canberra RC Black Opal S., Gr.3, 2d ATC The Everest, 3d ATC Sires' Produce S., Gr.1, Randwick Guineas, Gr.1, Theo Marks S., Gr.2, 4th ATC Premiere S., Gr.2, Hobartville S., Gr.2, Stan Fox S., Gr.2, Expressway S., Gr.2.


REDZEL (12g, Rubiton, Millionaire).
Champion Sprinter & Older Horse in Australia in 2017-18.15 wins-1 at 2-to 1200m, A$16,444,000, VRC Darley Classic, Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1, ATC Challenge S., Gr.2, Shorts H., Gr.2, Hall Mark S., Gr.3, MRC Heath S., Gr.3, NSW Tatt's RC Concorde S., Gr.3-3 times, VRC Mumm S., L, ATC Fireball S., L, The Everest-twice, July Sprint H., Tab.com.au 2YO H., 2d ATC TJ Smith S., Gr.1, VRC Lightning S., Gr.1-twice, ATC Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2-3 times, BRC Victory S., Gr.2, ATC Spark of Life H., Hyland Race Colours H., 3d ATC TJ Smith S., Gr.1, Shorts H., Gr.2, Kindergarten S., Gr.3, 4th BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.


RUSSIAN REVOLUTION (13c, Stravinsky, Miswaki).
7 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,284,225, ATC Galaxy H., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, ATC Roman Consul S., Gr.2, MVRC Ian McEwen S., Gr.2, MRC Vain S., Gr.3, ATC Can Assist Volunteers 2YO P., Schweppes 2YO H., 4th VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Doomben Ten Thousand S., Gr.1.


SHAMUS AWARD (10c, Success Express, Luskin Star).
Champion 3YO Colt in Australia in 2013-14.2 wins at 1600m, 2050m, A$2,473,500, MVRC WS Cox P., Gr.1, VRC Australian Guineas, Gr.1, 2d VRC Sires' Produce S., Gr.2, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, Mitchell McKenzie S., L, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, CF Orr S., Gr.1, VRC Maribyrnong P., Gr.3, MVRC Inglis Banner 2YO S., RL, MRC Chairman's S., L.


HOT SNITZEL (08g, Blushing Groom, Balidar).
8 wins-3 at 2-to 1400m, A$1,334,850, BRC BTC Cup, Gr.1, ATC Royal Sovereign S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Sebring S., Gr.3, Brian Crowley S., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, STC Rosehill Gardens Events Centre 2YO H., 2d BRC TJ Smith S., Gr.1, VRC Tab.com.au S., Gr.2, ATC Sebring S., Gr.3, Skyline S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, Kevin Heffernan S., L, 3d BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Star Kingdom S., Gr.3, Kindergarten S., Gr.3, 4th ATC Shorts H., Gr.2, VRC MSS Security Sprint H., L.


SWEET IDEA (10f, Timber Country, First Norman).
8 wins-2 at 2-to 1400m, A$2,415,350, ATC Galaxy H., Gr.1, Silver Slipper S., Gr.2, Light Fingers S., Gr.2, Missile S., Gr.2, MRC Tristarc S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 3YO S., ATC TAB Sprint 2YO P., 2d ATC Coolmore Classic, Gr.1, VRC Myer Classic, Gr.1, MRC Memsie S., Gr.1, ATC Silver Shadow S., Gr.2, BRC BJ McLachlan S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, ATC Lidoran Group 2YO P., 3d ATC Golden Slipper S., Gr.1, 4th MRC Sir Rupert Clarke S., Gr.1.


SNITZERLAND (09f, Fraar, Zephyr Bay).
8 wins-2 at 2-to 1200m, A$1,974,500, VRC Lightning S., Gr.1, Danehill S., Gr.2, ATC Challenge S., Gr.2, VRC Thoroughbred Breeders S., Gr.3, ATC San Domenico S., Gr.3, MVRC Champagne S., Gr.3, MRC (Mornington) Inglis Premier 2YO S., MRC Blue Sapphire S., 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, Galaxy H., Gr.1, Challenge S., Gr.2, VRC Dilmah Earl Grey S., L, Ottawa S., L, 3d BRC Victory S., Gr.2, 4th ATC Reisling S., Gr.2.


SIZZLING (09c, General Nediym, Alzao).
7 wins-5 at 2-from 1000m to 1600m, A$1,332,375, BRC TJ Smith S., Gr.1, Queensland Guineas, Gr.2, Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, Gold Edition P., L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, BRC Tyquin Speech & Reading 2YO H., 2d BRC BJ McLachlan S., Gr.3, Vo Rogue P., Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Phelan Ready S., L, 3d ATC Expressway S., Gr.2, 4th ATC Bill Ritchie H., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL.


WILD RULER (17c, Daaher, Indian Charlie).
6 wins-1 at 2-to 1200m to 2021-22, A$2,618,125, MVRC AJ Moir S., Gr.1, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Roman Consul S., Gr.2, Inglis Nursery, RL, Heritage S., L, Fireball S., L, 2d ATC Concorde S., Gr.3, Cellarbrations 2YO H., 3d VRC Coolmore Stud S., Gr.1, BRC Champagne Classic, Gr.2.


I AM EXCITED (14f, General Nediym, Nashwan).
7 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$1,231,075, ATC Galaxy H., Gr.1, VRC Gilgai S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, ATC Darby Munro S., L, Fireball S., L, Spark of Life H., All Too Hard at Vinery 2YO P., 2d VRC Kennedy P., Gr.3, ATC Wenona Girl H., Gr.3, MRC WW Cockram S., Gr.3, 3d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, BRC Victory S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, VRC Furphy Sprint, Gr.3, ATC Triscay S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, 4th BRC Moreton Cup, Gr.2, MRC How Now S., Gr.3.


SWORD OF STATE (18c, Encosta de Lago, Danzero).
Champion 2YO in NZ in 2020-21.6 wins-4 at 2-at 1100m, 1200m to 2021-22, NZ$295,150, A$10,850, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., Gr.3, Auckland TR Almanzor Trophy, Gr.3, King's P., Gr.3, Waikato RC Lowe Schollum Jones 2YO S., 3d ARC Eclipse S., Gr.2.


IN THE CONGO (18c, Var, Qui Danzig).
3 wins-1 at 2-at 1100m, 1400m to 2021-22, A$1,073,075, ATC Golden Rose S., Gr.1, San Domenico S., Gr.3, Heineken 2YO H., 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Run to the Rose, Gr.2, Rosebud H., L, Fujitsu General 2YO H., 3d ATC Galaxy H., Gr.1.


ESTIJAAB (15f, Charge Forward, Match Winner).
Champion 2YO in Australia in 2017-18.3 wins at 2, A$2,540,825, ATC Golden Slipper S., Gr.1, Reisling S., Gr.2, Australian Fire Hose 2YO P., 2d ATC Silver Slipper S., Gr.2, Inglis 3YO Sprint.


SUMMER PASSAGE (14g, Encosta de Lago, Lure).
Top Male on The 2016-17 NZ 2YO Free H.3 wins-2 at 2-at 1200m to 2020-21, NZ$206,725, A$232,500, ARC Diamond S., Gr.1, Matamata RC Slipper S., L, Comag H., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, Counties Bowl, L, Manawatu RC Ashhurst Pohangina Cup, BOP RC Triton Pacific Owens P., Counties RC Haunui Farm 2YO S.


WANDJINA (11c, Last Tycoon, Lunchtime).
3 wins-1 at 2-from 1000m to 1600m, £7,088, A$638,800, VRC Australian Guineas, Gr.1, CS Hayes S., Gr.3, ATC Australian Turf Club H., 2d ATC All Aged S., Gr.1, 3d MRC Caulfield Guineas, Gr.1, 4th ATC Todman S., Gr.2, San Domenico S., Gr.3, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, ATC Lonhro P., L.


HEAVENLY BLUE (13c, El Prado, Theatrical).
3 wins-2 at 2-from 1400m to 1800m, R1,822,000, Turffontein South African Classic, Gr.1, Lad Brokers Juvenile P., 2d Turffontein Dingaans H., Gr.2, Graham Beck S., Gr.3, 3d Turffontein South African Derby, Gr.1, Gauteng Guineas, Gr.2.


YEARNING (18f, Ekraar, Postponed).
2 wins at 1400m, 1600m in 2021-22, A$781,100, MRC Thousand Guineas, Gr.1, 2d VRC Edward Manifold S., Gr.2, ATC Bowermans Furniture 2YO P., 3d MRC Angus Armanasco S., Gr.2, 4th VRC Wakeful S., Gr.2.


INVADER (14c, Encosta de Lago, Clay Hero).
Co-champion 2YO Colt in Australia in 2016-17.2 wins at 2, A$968,375, ATC Sires' Produce S., Gr.1, Chris Toogood 2YO H., 2d ATC Champagne S., Gr.1, Todman S., Gr.2, TAB 2YO P., 4th ATC Breeders' P., L.


AWAY GAME (17f, Elusive Quality, Sir Tristram).
Champion 2YO Filly in Australia in 2019-20.5 wins-4 at 2-to 1200m to 2020-21, A$3,637,200, ATC Percy Sykes S., Gr.2, Widden S., Gr.3, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, BRC Calaway Gal S., L, 2d ATC Golden Slipper S., Gr.1, MRC Oakleigh P., Gr.1, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, BRC Gold Edition P., L, MRC Christmas S., L, Regal Roller H., L, 3d ATC Light Fingers S., Gr.2, GCTC Magic Millions Guineas, RL, BRC Hinkler H., L, GCTC Snippets P., 4th MRC Blue Diamond S., Gr.1, Merson Cooper S., L.


SPLINTEX (16c, O'Reilly, Centaine).
7 wins-2 at 2-to 1200m to 2021-22, A$1,187,900, ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, VRC Bobbie Lewis H., Gr.2, ATC Hall Mark S., Gr.3, Southern Cross Turf 2YO H., Able Doors Spark of Life H., Theraces 2YO H., Bushfire Appeal H., 3d Gosford Guineas, L, ATC Easter Monday 2YO H., CES H., 4th ATC Challenge S., Gr.2-twice, VRC Gilgai S., Gr.2, ATC Show County H., Gr.3.


SPILL THE BEANS (12c, Falbrav, Ahonoora).
5 wins-2 at 2-to 1400m, A$560,700, BRC QTC Cup, Gr.2, ATC Eskimo Prince S., Gr.3, Hawkesbury Guineas, Gr.3, ATC Australian Jewellery Liquidators 2YO P., 2d Scone RC Inglis 3YO Guineas, L, City Tatt's RC Brian Crowley S., L, 3d VRC Schweppes Flemingtonfling S., 4th ATC Hobartville S., Gr.2.


MR MOZART (18c, Rip Van Winkle, Polish Precedent).
4 wins-1 at 2-to 1500m to 2021-22, A$420,800, ATC Phar Lap S., Gr.2, Doncaster Prelude H., Gr.3, VRC Exford P., L, ATC Vinery Stud 2YO H., 2d MVRC Bill Stutt S., Gr.2, 4th ATC Schweppervescence H., Gr.3, MRC Vain S., Gr.3.


FRENCH EMOTION (11f, Woodman, Copper Kingdom).
8 wins from 1200m to 1600m, A$886,390, VRC Blazer S., Gr.2, SAJC Queen of the South S., Gr.2, MRC VOBIS Gold Distaff-twice, MVRC TBV Newmarket Grandwest H., MRC Premier Signs H.-twice, Le Pine Funerals H., 2d VRC Myer Classic, Gr.1, MVRC Sunline S., Gr.2, VRC Melbourne Cup Tour Trophy, MRC VOBIS Gold Distaff, ATC Cellarbrations H., Schweppes P., MRC Foundation H., Ladbrokes Bet Better H.


SNITTY KITTY (13f, Tale of the Cat, Zeditave).
6 wins to 1100m, A$566,685, MRC Caulfield Sprint H., Gr.2, BRC Lightning H., L, MRC Changing Places Real Estate H., Italktravel P., 2d MRC Oakleigh P., Gr.1, WJ Adams H., L, Scone RC Denise's Joy S., L, MRC Geoff Murphy H., 3d MRC Blue Star Group H., 4th ATC Galaxy H., Gr.1, MVRC AJ Moir S., Gr.1, SAJC RN Irwin S., Gr.3.


THRONUM (13c, Five Star Day, Danzig).
5 wins-2 at 2-to 1200m, A$441,750, MVRC Australia S., Gr.2, ATC Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO H., 2d MVRC William Reid S., Gr.1, ATC Martin King 70th Birthday 2YO H., 3d ATC Up & Coming S., Gr.3, MRC Kevin Heffernan S., Gr.3, 4th MRC CF Orr S., Gr.1.


FOUR MOVES AHEAD (18f, Mr. Greeley, Anabaa).
3 wins-2 at 2-to 1400m to 2021-22, A$552,700, ATC Sweet Embrace S., Gr.2, Tea Rose S., Gr.2, Schweppes 2YO H., 3d ATC Silver Shadow S., Gr.2, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1, Sires' Produce S., Gr.1.


MENARI (14c, General Nediym, Whiskey Road).
3 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, A$619,050, ATC Run to the Rose H., Gr.2, Rosebud H., L, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Canonbury S., Gr.3, 3d ATC Golden Rose S., Gr.1, 4th ATC Golden Slipper S., Gr.1.


SHOWTIME (14c, Timber Country, First Norman).
3 wins from 1200m to 1600m, A$624,230, MVRC Bill Stutt S., Gr.2, MRC PB Lawrence S., Gr.2, 2d ATC Arrowfield 3YO Sprint S., Gr.2, Expressway S., Gr.2, MVRC Valley Pearl, L, ATC Capital Bluestone Kirkham 2YO P., McGrath Estate Agents H., 3d ATC All Aged S., Gr.1, MRC Futurity S., Gr.1, ATC Silver Slipper S., Gr.2, 4th ATC Todman S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3.


TIME FOR WAR (11c, Zabeel, Mukaddamah).
3 wins at 2, A$470,950, ATC Pago Pago S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, ATC CFMEU Mining & Energy 2YO P., 2d Gold Coast Guineas, Gr.3, ATC Brian Crowley S., L, SCTC Glasshouse H., L, 4th ATC Sires' Produce S., Gr.1.


FLYING SNITZEL (09f, Hula Town, The Expatriate).
3 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, A$340,950, VRC AV Kewney S., Gr.2, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Australian Turf Club 2YO H., 3d ATC Magic Night S., Gr.2, Inglis Nursery, 4th ATC Champagne S., Gr.1, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2.


BEST OF BORDEAUX (19c, High Chaparral, Last Tycoon).
2 wins at 2 in 2021-22, A$1,026,250, ATC Silver Slipper S., Gr.2, Canonbury S., Gr.3, 2d ATC Golden Slipper, Gr.1.


FARSON (13g, Gallo di Ferro, Damister).
5 wins from 1200m to 1800m, A$219,005, M$326,375, MRC Autumn Classic, Gr.2, Moorookyle Park Thoroughbred Stud H., MVRC Simpson Construction H., 3d MVRC Alister Clark S., Gr.2.


CASTLEREAGH KID (18g, Zabeel, Danehill).
3 wins at 1600m, 1800m in 2021-22, A$280,415, MRC Autumn Classic, Gr.2, Remembering J Fotopoulos H., 2d ATC Bowermans Furniture P.


CHANCE BYE (07f, Red Ransom, Lyphard).
3 wins at 2, A$542,950, STC Silver Slipper S., Gr.2, AJC Racing NSW Inglis Nursery S., STC Inglis 2YO Classic, 3d AJC Silver Shadow S., Gr.3, 4th MVRC Champagne S., Gr.3.


LETZBEGLAM (17f, Forestry, Batonnier).
2 wins at 2, NZ$6,475, A$178,950, MRC Blue Diamond Prelude (f), Gr.2, 2d Auckland TR Vertical Logistics H., 4th MRC Thoroughbred Club S., Gr.3, VRC Cap d'Antibes S., L.


TANGLED (14g, Shinko King, Gleam Machine).
2 wins at 2, A$688,150, BRC Champagne Classic, Gr.2, ATC Volvo Commercial Vehicles 2YO H., 2d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, Spring Champion S., Gr.1, Frank Packer P., Gr.3, MRC Caulfield Classic, Gr.3, 3d ATC Australian Derby, Gr.1, Carrington S., L, 4th BRC Chairman's H., Gr.3, ATC Dulcify H., L.


PERIGNON (12f, Narita Brian, Rubiton).
2 wins-1 at 2-at 1200m, A$382,250, ATC Light Fingers S., Gr.2, TAB Rewards 2YO P., 2d ATC Magic Night S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., Gr.2, 3d ATC Flight S., Gr.1, Birthday Card S., Gr.3, 4th Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL.


SALADE (08c, Beautiful Crown, Bletchingly).
Winner at 2, A$173,200, ATC Pago Pago S., Gr.2, 2d Illawarra TC AJ Lillye Memorial H.


AMORINO (09g, Marauding, Storm Bird).
10 wins-2 at 2-to 1500m, A$776,900, VRC TAB Rewards S., Gr.3, March S., L, MRC Anniversary Vase, L, WATC Grandstand Cup, L, Cyril Flower S., L, Bunbury S., L, ATC City Tattersalls 2YO P., Summer Super Saver Ticket 2YO H., WATC Magic Millions Raceday H., 2d Pinjarra Classic, L, WATC Golden Group H., 3d VRC Lawn H., WATC Silks H., 4th ATC Todman S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gosford Guineas, L.


EXHILARATES (16f, More Than Ready, Secret Savings).
6 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m to 2020-21, A$2,402,800, MRC Quezette S., Gr.3, GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, VRC MSS Security Sprint H., L, BRC Helen Coughlan S., L, MVRC Atlantic Jewel S., L, GCTC Follow at Aquisfarm on Facebook 2YO H., 2d ATC Reisling S., Gr.2, Qld Tatt's RC WJ Healy S., Gr.3, MVRC Scarborough S., Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, GCTC Magic Millions Guineas, RL, Wyong Magic Millions 2YO Classic, RL, GCTC Snippets P., 3d Gold Coast Guineas, Gr.3.


DANCES ON STARS (09g, Last Tycoon, Sir Tristram).
9 wins-1 at 2-from 1100m to 1600m, A$768,710, ATC Kindergarten S., Gr.3, Carrington S., L, GCTC Prime Minister's Cup, L, ATC Blackwoods Galmet H., SAJC Greg Venn's Significant Birthday H., Oakbank RC Harcourts Adelaide Hills H., 2d BRC Queensland Guineas, Gr.2, ATC Canterbury Classic, L, SAJC CS Hayes Memorial Cup, L, GCTC Ken Russell Memorial Classic, L, Gosford RC Takeover Target S., L, ATC Harvey Norman 2YO H., SAJC James Boag's Premium H., Eckermann Conveyancers H., AAMI H., Gawler & Barossa JC Terrace Function Centre H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, BRC Sires' Produce S., Gr.2, Champagne Classic, Gr.2, GCTC Victory S., Gr.2, MRC TS Carlyon Cup, Gr.3, Gold Coast Guineas, Gr.3, BRC Mount Franklin H., SAJC Hughes Limousines H., Adelaide Festival Raceday H., John Castleman Retirement H., 4th ATC Sebring S., Gr.3, Qld Tatt's RC Tattersall's 150th Anniversary S., Gr.3, BRC Sprint H., Gr.3, VRC Chester Manifold S., L, Canberra RC National Sprint H., L.


MALAVIO (08g, Dehere, Zoffany).
9 wins-1 at 2-to 1500m, A$504,780, ATC Tramway S., Gr.3, Festival S., L, Civic S., L, Tooheys New Twin Willows H., 2d ATC Michael Hansell Signs H., MC Conners Racing H., 3d ATC Ajax S., Gr.2, 4th ATC Liverpool City Cup, Gr.3, Doncaster Mile Prelude, Gr.3, Show County H., Gr.3, Hawkesbury Gold Cup, Gr.3.


TAIKOMOCHI (13g, Fusaichi Pegasus, Deputy Minister).
7 wins from 1400m to 2400m to 2020-21, A$619,050, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Kingston Town S., Gr.3, Australia Day Cup, L, Premier's Cup Prelude H., 2d TTC Launceston Cup, Gr.3, ATC Winter S., L, January Cup, L, Canberra Cup, L, ATC Press Statement at Vinery H., 3d ATC Summer Cup, Gr.3, Winter Challenge H., L, Hawkesbury RC Ladies Day Cup, L, 4th ATC Japan Racing Association P., Gr.3, Premier's Cup, Gr.3, TRC Hobart Cup, Gr.3, ATC Cup, L.


PETROL POWER (10g, Charnwood Forest, Alydar).
6 wins-2 at 2-to 1400m, A$541,107, WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic, Gr.3, Placid Ark S., L, Supremacy S., L, Westspeed Initial 2YO P., Myer Fashion H., Tabtouch H., 2d WATC Belgravia S., L, Fairetha S., L, Perth S., L, Hyperno, Kingston Rule & Let's Elope H., Magicmillions.com.au H., Tabtouch Sprint H., 3d WATC Magic Millions Perth 2YO Classic, RL, Mitavite H., Minearc Systems H., Emirates Melbourne Cup Tour H.


YOUNG MAN POWER (12c, Sunday Silence, Nureyev).
5 wins-1 at 2-at 1600m, 220,627,000¥, Tokyo Fuji S., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Hanshin Arlington Cup, Gr.3, Tokyo Tamagawa S., 2d Niigata Tanigawadake S., L, Fukushima Mimpo Hai, L, 3d Kyoto Yomiuri Milers Cup, Gr.2, Nakayama Keisei Hai Autumn H., Gr.3, Niigata Sekiya Kinen, Gr.3, Nakayama Junior Cup, 4th Niigata Sekiya Kinen, Gr.3-twice.


PERAST (14c, Zabeel, Success Express).
4 wins-1 at 2-to 1400m, A$478,166, MRC Caulfield Guineas Prelude, Gr.3, BRC Fred Best Classic, Gr.3, Queensland Day P., L, 3d ATC Run to the Rose H., Gr.2, VRC Chatham S., Gr.3, MRC Moonga S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL.


IRITHEA (13f, French Deputy, Sadler's Wells).
8 wins to 1400m, A$948,915, Hawkesbury Crown, Gr.3, Scone RC Dark Jewel Classic H., Gr.3, ATC Tipping Competition H., Owners Benefits Card H., Dooleys H., Theraces H., 2d ATC Sapphire S., Gr.2, Aspiration H., Gr.3, Gosford RC Belle of the Turf H., Gr.3, GCTC Magic Millions Fillies & Mares P., ATC Tab.com.au H., Ranvet H., 3d Newcastle JC Tibbie S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Bisley Workwear H., Summer Hospitality H., 4th BRC Kingsford-Smith Cup, Gr.1, ATC Millie Fox S., Gr.2, Hawkesbury Crown, Gr.3.


SYLVIA'S MOTHER (15f, Bel Esprit, At Talaq).
7 wins to 1400m, A$455,230, VRC Frances Tressady S., Gr.3, MRC Geoffrey Bellmaine S., Gr.3, VRC ATA Trainers’ Trust H., ATC Membership H., Australian Turf Club H., 3d MRC WW Cockram S., Gr.3, ATC TAB H.


ARBEITSAM (13g, Red Ransom, Palace Music).
7 wins from 1200m to 2000m, A$1,129,600, ATC Neville Sellwood S., Gr.3, Hawkesbury RC Rowley Mile H., L, ATC Premier's Cup Prelude H., Sydney Spring Carnival on Sale P., Theraces H., TAB Rewards H., 2d GCTC Magic Millions Cup, RL, ATC Pro Rata Membership H.-twice, 3d ATC Doncaster H., Gr.1, Theraces P., Membership H., 4th ATC Shannon S., Gr.2, NSW Tatt's RC Tramway S., Gr.2, ATC Craven P., Gr.3.


VULPINE (16f, Elusive Quality, Lion Hunter).
6 wins to 1200m to 2021-22, A$535,890, ATC Wenona Girl H., Gr.3, Starlight S., L, ANZ Bloodstock News H., Bowermans Furniture H., 2d GCTC Magic Millions Fillies & Mares H., ATC Southern Cross Group H., Chandon H., 3d ATC De Bortoli Wines H., ANZ Bloodstock News H.


SPRIGHTLY LASS (13f, Gold Fever, Rory's Jester).
6 wins to 1100m, A$321,390, SAJC DC McKay S., Gr.3, MRC Bel Esprit S., L, MVRC Ladbrokes 55 Second Challenge H., Excellence in Baking H., 2d ATC Maurice McCarten H., Gr.3, MRC Sheen Group H.


SWEET REDEMPTION (12f, Red Ransom, Danzero).
6 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$401,810, ATC Festival S., Gr.3, Toy Show H., Gr.3, TAB Rewards 2YO H., TAB Rewards H., McGrath Estate Agents Qld H., 2d MRC Summoned S., Gr.3, TTC Tasmanian Oaks, L, Goulburn City Cup, ATC TAB Place Multi 2YO H., Legea Xmas Party H., 3d MVRC Alexandra S., Gr.3, BRC Brisbane H., L, ATC Cafe Culture Insitu H.


LUBITON (13f, Zabeel, Sea Road).
5 wins-1 at 2-from 1200m to 1600m, A$367,150, MVRC Tesio S., Gr.3, Wyong RC Mona Lisa S., L, ATC Ranvet H., TAB H., 2d Illawarra TC Arrowfield Classic, Gr.3, ATC Star Mile H., Sydney Rowing Club H., McGrath Estate Agents ACT H., 3d ATC Ascend Sales Trophies H., 4th ATC Shannon S., Gr.2.


GENERATION (18c, Turffontein, Rubiton).
4 wins-2 at 2-at 1050m, 1200m to 2021-22, A$451,475, MVRC Red Anchor S., Gr.3, MRC Manfred S., Gr.3, Lamaro's South Melbourne 2YO H., SAJC Adelaide Galvanising 2YO H., 2d MRC Zeditave S., Gr.3, 3d MRC Vain S., Gr.3, MVRC Inglis 2022 Yearling Sales P., 4th MVRC William Reid S., Gr.1.


MACROURA (17f, Zabeel, Morcon).
4 wins-3 at 2-to 1200m to 2020-21, A$306,590, MVRC Typhoon Tracy S., Gr.3, Scone RC Woodlands S., L, ATC Cellarbrations 2YO H., 3d ATC Rendr Delivery Sprint H., VRC Legends Trophy H., Illawarra TC Traffic Logistics H.


ODYSSEY MOON (12c, Arch, Drone).
4 wins-1 at 2-to 1300m, A$723,275, VRC Standish H., Gr.3, ATC Inglis Nursery, RL, VRC Midwest Bellarine H., MRC Ladbrokes Cash in H., 2d ATC Sires' Produce S., Gr.1, Skyline S., Gr.2, Carbine Club S., Gr.3, 3d ATC Pago Pago S., Gr.2, VRC AR Creswick Series Final, L, Straight Six H., L, MVRC Mitchell McKenzie S., L, Bendigo Guineas, L, 4th MRC Zeditave S., Gr.3, ATC Inglis 2YO Classic, RL.


WILLIAMSBURG (19c, High Chaparral, Zabeel).
3 wins at 2 in 2021-22, A$271,615, ATC Schweppervescence H., Gr.3, Fernhill H., L, 2d ATC XXXX 2YO P., 3d ATC Champagne S., Gr.1, 4th ATC Pago Pago S., Gr.3.


RELOADED (16g, Tayasu Tsuyoshi, Bite the Bullet).
3 wins-1 at 2-from 1200m to 1800m to 2020-21, A$622,000, BRC Lord Mayor's Cup, Gr.3, Members' H., L, ATC Battle of Amiens 2YO P., 2d ATC Hobartville S., Gr.2, BRC Tails S., L, ATC Supporterhub 2YO H., 3d ATC Rosehill Guineas, Gr.1, BRC JJ Atkins P., Gr.1, ATC Tramway S., Gr.2, Shannon S., Gr.2, 4th ATC Randwick Guineas, Gr.1.


JUKEBOX (14c, Rory's Jester, Umatilla).
3 wins-2 at 2-at 1100m, 1200m, A$356,400, MRC Vain S., Gr.3, Inglis 2YO Premier, RL, 2d VRC Danehill S., Gr.2, MRC Blue Sapphire S., Gr.3, 3d MRC Sir John Monash S., Gr.3.


OAKLEIGH GIRL (11f, Mr. Greeley, Century).
2 wins at 2, A$828,500, VRC Ottawa S., Gr.3, BRC Calaway Gal S., L, 2d GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, 4th BRC BJ McLachlan S., Gr.3.


His sire sons include Shamus Award (18), Wandjina, Time for War, Russian Revolution, Spill the Beans, Sizzling, etc.

 

Dam Line

 

1st Dam

In the Vanguard, by Encosta de Lago. Winner at 2 at 1100m, ATC Schweppes 2YO P., 2d ATC Sweet Embrace S., Gr.2. Dam of two named foals, one to race, inc:-

SWORD OF STATE (c by Snitzel) Subject horse.

 

2nd Dam

SHARP, by Danzero. 5 wins-1 at 2-at 1100m, 1200m, $291,250, AJC Light Fingers S., Gr.2, STC Satellite S., L, Choice Homes H., VRC Terrace Restaurant H., STC Cadbury Roses H., 2d STC Eskimo Prince H., L, Paul Roos 2YO H., Street Cry at Darley 2YO H., VRC Allen Cleary H., STC De Bortoli Wines 2YO H., 3d STC Young Members Cruise 2YO H., 4th STC Research S., Gr.3. Dam of 9 named foals, 6 to race, 4 winners, inc:-

In the Vanguard (Encosta de Lago) Winner. See above.

Mieko's Diamond. 3 wins-2 at 2-to 1050m, 3d BRC Mirvac Hotels & Resorts H. Dam of-

Dreamtime Magic. 3 wins to 1300m, 3d Ipswich TC Schweppes P.

Brigadier. Winner at 900m, 3d STC Stratum H.

Nickel Alloy. Winner at 1050m in Macau.

Afiado. Placed at 3 in Aust. Dam of-

Navalha. 2 wins at 1200m in 2020-21, 2d Avondale JC Westbrook Wines H., Waikato RC See You at Te Rapa Tavern H.

Travel Smart. Placed, 3d HKJC Yik Yam H., Cheers Hong Kong H.

More Than Sharp. Unraced. Dam of-

Dazzling Red. 6 wins to 1200m, $181,000, BRC Broncos Superstore H., 2d BRC TAB H., GCTC Blushield H.

Red Prince. 6 wins from 1400m to 1650m, $125,150, Toowoomba TC K&R Plumbing Supplies H., 3d Ipswich TC Queensland Times H.

Stellar Way. 2 wins at 1000m, 1400m to 2021-22 in Aust.

Most Dazzling. Winner at 800m in 2021-22 in Aust.

 

3rd Dam

SNARL, by Don't Say Halo. 3 wins-2 at 2-at 1000m, 2d MVRC Tristalove H., The Lodge H., 3d AJC Grey Affair 2YO H. Half-sister to ANGST, Tidal (dam of PORTSMOUTH - HELENE MOMENTUM (H.K.)). Dam of 6 named foals, all raced, 5 winners, inc:-

SHARP (Danzero) 5 wins. See above.

Brian. 3 wins at 1400m, 1500m in Aust.

Treasure. 2 wins at 1000m in Macau.

Forever Mine. Winner at 1200m in Aust. Dam of-

General Shareef. 3 wins at 1200m, BRC Yellowglen H., 2d GCTC Magic Millions 2YO Prelude, BRC Mater Dei School H., 3d BRC Smooth & Sneaky H.

Borderline. Placed at 3 in Aust. Dam of-

She's Miss Devine (Show a Heart) 4 wins-1 at 2-to 1300m, $321,210, SCTC BOQ Mooloolaba H., MRC Ladbrokes Bet Better H., BRC Secutor Securities 2YO P., SCTC Yalumba Wines H., 2d BRC Queensland Day P., L, Gold Edition P., L, Qld Tatt's RC Hardy Brothers Jewellers H., 3d GCTC Magic Millions H., BRC Hamilton Hotel H., Makers Mark H., ATC Hyland Race Colours H.

Choisborder. 6 wins to 1300m, $250,225, VRC James Hibberd H., MVRC Simpson Construction P., SAJC Ubet H., Ararat TC China Bowl H., 2d MRC Foundation H., 3d MVRC Mypunter.com H.

Commanding Epic. Raced once. Dam of-

Girls are Ready. 5 wins-2 at 2-at 1200m, 1400m, $258,230, to 2021-22, ATC Member Get Member 2YO H., TAB Highway H., TAB Rewards 2YO P., 3d ATC Industry Celebration Day H., TAB Highway H., Bowermans H., City Tattersalls Group H.

 

4th Dam

SHARK, by Plush. 2 wins-1 at 2-at 1000m, 1250m, STC Canal H., 2d BOP RC Frank Renouf & Co H., 3d STC Lantern Club H. Half-sister to HARMONY BOY. Dam of 14 named foals, 12 to race, 10 winners, inc:-

ANGST (Kala Dancer) Joint top filly on The 1993-94 Australasian 3YO Classification. 7 wins-2 at 2-from 900m to 1600m, $386,850, AJC Flight S., Gr.1, Silver Shadow S., Gr.2, STC Tea Rose S., Gr.2, NSW Tatt's RC Furious S., L, STC Share the Spirit H.Died at 3.

Gummy. 2 wins-1 at 2-at 1100m, VATC Excited Angel H., 2d MVRC Kez's Kitchen 2YO H., 3d MVRC Super VOBIS 2YO H. Producer.

Agony. 3 wins to 1300m, 2d QTC Newbury H., 3d STC Theraces.com.au H. Dam of-

Demanding Miss (Commands) 6 wins-2 at 2-from 1000m to 1600m, $410,200, AJC Spring Carnival Package on Sale 2YO H., BRC Magnitude 2YO P., Sky Racing H., Racing Retro P., Mullins Lawyers P., 2d BRC Calaway Gal S., L, STC Winter Wonderland 2YO H., AJC Sydney City Toyota H., 3d GCTC Magic Millions 2YO Classic, RL, AJC Tattersalls Club H., BRC Racing Retro H., 4th BRC BJ McLachlan S., L. Producer.

Tidal. 2 wins at 2 at 1100m, 1200m in Aust. Dam of-

PORTSMOUTH - HELENE MOMENTUM (H.K.) (Royal Academy) 4 wins-3 at 2-from 1000m to 1600m, $598,176, VRC Gibson Carmichael S., L, HKJC Kowloon Tong H., VATC Dismo Australia 2YO P., Luskin Star 2YO H., 2d HKJC Washington DC H., Lek Yuen H., Asia H., 3d VRC Exford P., HKJC Beas River H., Causeway H.

Steal. Winner at 1400m in Aust. Dam of-

She's a Thief (Showcasing) 5 wins-2 at 2-to 1200m, $307,169, Waikato RC Wentwood Grange 2YO S., ARC Superfence S., MRC Father Brendan Dillon H., Neds Same Race Multi H., 2d Matamata Breeders' S., Gr.2, ARC Mufhasa S., L, MRC Neds Bet Back H., 3d ARC Eclipse S., Gr.3, MRC Take it to the Neds Level H., 4th ARC Mongolian Khan Trophy, Gr.3, MRC WW Cockram S., Gr.3, ARC Karaka 2YO Million, RL.

 

Register your interest